Uczniowie klasy VIII pod kierunkiem pani Aleksandry Gurbowicz realizowali na lekcji biologii projekt edukacyjny ,,Wyobraźnia czas start – zostań drugim Darwinem.” Planowali podróż w nieznane miejsce. Miała ona na celu znalezienie nowego gatunku. Należało wyjaśnić mechanizm ewolucji organizmu, nazwać go, wykonać jego model z dowolnych materiałów, a następnie zaprezentować na forum klasy. Wskazówka : nie może to być organizm już istniejący.
Krzysztof Biały i Maciej Jurczyński odkryli w bagnach i rzekach w okolicach Czarnobyla zwierzę, które nazwali „Latający Bóbr”. Jak się okazało, jest on niebezpieczny, ale nie sprowokowany nie zaatakuje. Pomarańczowy kolor skóry pomaga mu ukrywać się na powierzchni.
Maciej Ptaszkowski opowiedział nam pewną historię….Pewnego razu przechadzał się po lesie z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Zobaczył powalone drzewo i postanowił odpocząć. Nagle zauważył, że siedzisko zaczyna się ruszać. Odskoczył i…zobaczył istotę, której tułów stanowiło powalone drzewo, a sama stała na 6 nogach – swoim wyglądem przypominała przerośniętego patyczaka. Z jednego końca wyłoniła się głowa wielkości tułowia człowieka , a jego oczy były rozmiarowo podobne do głowy. Istota obróciła się kilka razy w poszukiwaniu tego, który zaburzył jej sen, a potem wyruszyła w stronę północy. Mimo strachu Maciek podążył za nim. Zauważył , że jest więcej tych stworzeń…Niektóre z nich miały skrzydła sprytnie zamaskowane w korze. Do tego inne miały zamaskowany sęk, który najpewniej służył do rozmnażania. Nadał mu nazwę „Lignum Sipyloidea Sipylus” Kiedy zobaczył, że jeden z nich zaczyna się budzić, instynktownie zaczął uciekać, usłyszał ryk. Dodało mu to „wiatru w żagle” i w tamtym momencie poczuł, że jest w stanie przebiec maraton. Na szczęście zobaczył drogę. Całkowite rozluźnienie nadeszło po wyjściu z lasu. Wizualizację przestrzenną organizmu opracował Krzysztof Kiełbasa.
Agnieszka Michalik i Edyta Dyrek odkryły gatunek przypominający skrzyżowanie węża i kraba. Miał wydłużoną, elastyczną sylwetkę węża, a na końcu ciała zamiast ogona coś na kształt szczypiec. Nazwały go „Ognisty Tartanous”. Żyje w wulkanicznych jaskiniach pełnych sejsmicznych wstrząsów.
Ignacy Czabała i Dawid Kruczek odkryli futrzaste stworzenie i nazwali je „Nactorulpes Tembris”. Przypomina krzyżówkę dzika z wilkiem , a tylne łapy ma zakończone 2 pazurami.
Oliwia Świerad odkryła na wyspie na Oceanie Spokojnym nieznany gatunek o grubej termoochronnej skórze, która zmienia kolor. Żyje w ekstremalnych warunkach, gdzie temperatura dochodzi do 100 stopni, a podłoże jest pokryte lawą. Nazwała go „Kamuflażowy jaszczur wulkaniczny” – przypomina krzyżówkę warana z kameleonem. Ma język z czujnikami termicznymi i skórę pokrytą specjalnymi łuskami, które odbijają ciepło.
W Stanach Zjednoczonych Karol Rysiewicz odnalazł gatunek, który ewoluował od zwykłego skorpiona. Jest przystosowany do życia pod wodą. Posiada trujący jad, za pomocą którego eliminuje wrogów. Wraz z kolegami odkrywcami Krystianem Porębą i Dawidem Kiełbasą nazwali go „Głębinowy zabójca”. Ma kolce, dzięki którym wtapia się w otoczenie oraz skrzela służące do oddychania. Był przyjazny dla środowiska.
W czasie realizacji projektu uczniowie twórczo współpracowali podczas wykonywania powierzonych im zadań. Korzystali z różnych źródeł przy wyszukiwaniu informacji na określony temat. Wykazali się niesamowitą pomysłowością i kreatywnością.
33-333 Ptaszkowa
Ptaszkowa 495