W minionym roku w naszej szkole realizowane były wytyczne Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki udziałowi w programie biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o ponad 150 nowych pozycji, które nasi uczniowie mogą wypożyczać i czytać. W ramach programu biblioteka we współpracy z wychowawcami klas przygotowała wiele wydarzeń i atrakcji dla uczniów. Każda klasa realizowała projekt, który miał na celu promocję książek i czytelnictwa:
Poza projektami biblioteka zorganizowała dwa konkursy plastyczno – czytelnicze:
„Projekt skarpetka” dla klas 1 -3;
„W każdej szkole są książkowe mole” dla klas 4 – 8.
Konkursy te cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
Ważnym wydarzeniem w życiu biblioteki była organizacja spotkania autorskiego z panią Barbarą Siedlarz, pisarką książek dla dzieci. Spotkanie to odbyło się w listopadzie.
W połączeniu z wytycznymi Narodowego Programu rozwoju czytelnictwa w bibliotece prowadzona była innowacja pedagogiczna „Biblioteka dobre miejsce dla człowieka”. Przez cały rok szkolny, w niewielkich odstępach czasowych, wprowadzane były projekty/zadania do zrealizowania przez uczniów. We wrześniu założony został „Klub Pożeraczy Książek”, którego celem było wypożyczanie, a tym samym poznawanie książek o zróżnicowanej tematyce, podejmowanie wyzwań czytelniczych oraz zbieranie pieczątek za wykonanie poszczególnych zadań na specjalnie przygotowanych kartach. Uczeń, który zebrał komplet pieczątek czyli wykonał wszystkie zadania otrzymywał dyplom i mały upominek, a także zostawał członkiem „Klubu Pożeraczy Książek”. W listopadzie wprowadzono zabawę „Bookflix”. Akcja ta polegała na polecaniu przez uczniów ulubionych książek innym uczniom poprzez napisanie krótkiej recenzji na przygotowanych kartach. Najciekawsze recenzje utworzyły plakat bibliotecznych hitów czytelniczych. W styczniu rozpoczęto akcję „W bibliotece damy ci spokój”, która polegała na tym, że dwa razy w tygodniu podczas wybranych przerw, w bibliotece panuje całkowita cisza. Uczniowie nie wypożyczają wtedy książek ale przychodzą do biblioteki aby odpocząć i zrelaksować się, słuchając dźwięków szumu morza lub śpiewu ptaków. Podczas tych przerw zasłaniane są okna, gaszone jest światło, a na suficie wyświetlane są gwiazdy i niebo z projektora, który zakupiono do biblioteki.
Ostatnim wydarzeniem w ramach innowacji jakie wprowadzono to udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. W określonych dniach uczniowie wrzucali do urny wyborczej anonimowe karty, na których wpisywali od jednej do trzech najciekawszych książek, które przeczytali w ostatnim czasie.
Dzięki możliwości udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie uczniów biblioteką i książką jako miejscem gdzie można mile i aktywnie spędzić czas podczas przerw śródlekcyjnych doznając wielu pozytywnych wrażeń i radosnych emocji, uczniowie mieli możliwość rozwijania zainteresowań, mogli dyskutować na temat przeczytanych książek, uczestniczyć w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych.W bibliotece dzięki dużej ilości nowych pozycji książkowych dało się zauważyć wzrost wypożyczeń wśród uczniów w stosunku do analogicznego okresu czasu w roku poprzednim.
33-333 Ptaszkowa
Ptaszkowa 495